Która z nas nie marzyła o tym by na ślubnym kobiercu wyglądać jak księżniczka z bajki??? Teraz to marzenie możemy spełnić wybierając suknie ślubną :-)
Mogę z czystym sumieniem napisać, że to jest najprzyjemniejsza część przygotowań do ślubu.
Suknia ślubna to spory wydatek, ale uwierzcie mi- NAPRAWDĘ WARTO!
Zakup czy wypożyczenie?
Czasami po prostu wypożyczenie się nie opłaca, ponieważ kwota wypożyczenia plus kaucja (która nie jest zwracana jak się suknie uszkodzi) często jest zbliżona do ceny zakupu. Np. ja za swoją suknię zapłaciłam 2400zł a jej wypożyczenie kosztowało 1800zł plus 400zł kaucji. Więc wolałam dopłacić te 200 zł i nie martwić się czy coś mi się porwie podczas tańca czy nie. Oczywiście są tańsze wypożyczalnie, które oferują piękne kreacje w dobrych cenach, ale naprawdę polecam, pochodzić po salonach i popytać o ceny zakupu.
Większość kobiet lubi zakupy, a co za tym idzie, godziny spędzone w przymierzalni. Oczywiście przesąd mówi, że Pan Młody nie może zobaczyć sukni przed ślubem, dlatego na takowe zakupy Go nie zabieramy. Prosimy o radę mamę,siostrę, świadkową, przyjaciółkę lub pełen orszak koleżanek-jak kto woli :-)
Dużym ułatwieniem będzie jeżeli określimy swój typ sylwetki przed pójściem do salonów sukien ślubnych. Będziemy wtedy wiedzieć jakich sukienek na pewno nie mierzyć.
TYPY SYLWETKI:
GRUSZKA
Kobieta z tą sylwetką posiada małe piersi, płaski brzuch, ale masywne udach. Klasyczny model sukni będzie najbardziej odpowiedni, najlepiej dwuczęściowy, z szerokim dołem. Miękkie tkaniny ukryją grubsze biodra i uda, a dzięki podkreśleniu talii drobne ramiona wydadzą się proporcjonalne.
KLEPSYDRA
Cechą tego typu sylwetki są proporcjonalnie zarysowane ramiona i biust oraz biodra z wyraźnie zaznaczoną talią. Pięknie podkreśli ją fason typu „rybka”, ale ten typ może pozwolić sobie na sporą dowolność w wyborze sukni.
JABŁKO
Kobieta o tej sylwetce charakteryzuje się rozbudowanymi ramionami, sporym biustem, brakiem zarysowanej talii i krągłymi biodrami. Przy tego typu sylwetce mile widziane są fasony proste, z pionowymi cięciami, z miękko układających się, ale nie opinających ciała tkanin, ze zwiewnymi rękawkami lub bolerkiem. Obowiązuje minimalizm ozdób i drapowań. Najlepszy jest dekolt w „V ”, unikamy również cienkich ramiączek.
KIELICH
Cechuje go rozbudowana linia ramion, spory biust oraz wąska linia talii i bioder. Przy tego typu sylwetce najlepiej sprawdzają się dwuczęściowe modele, różne pod względem faktury i tkanin. Dobrze jeśli góra uszyta będzie z miękkiej, opływającej sylwetkę, matowej tkaniny; dół może być błyszczący, z krynoliny, rozszerzający się ku dołowi. Unikamy tu natomiast wszelkich marszczeń w okolicy ramion, bufek, długich wąskich rękawów i zbyt głębokich dekoltów oraz ciężkich tkanin. Do tych rad mogą zastosować się też panie o sylwetce rożek – powinny jednak wybierać fasony, które zatuszują ich nieduży biust.
KOLUMNA
To figura dziewczęca, z małym biustem i wąskimi biodrami. Jeśli kobieta z tą sylwetką nie ma zbyt wystających kości obojczyka, może pozwolić sobie na fasony odkrywające ramiona, poszerzające w biodrach, również przy użyciu błyszczących tkanin.
Cegła natomiast to typ o szerokich ramionach, braku talii, płaskiej pupie, masywnych udach i łydkach. Dobrze wyglądają na niej suknie o luźnym dole, odcięcie pod biustem – podkreślające ładny biust i tuszujące masywne nogi.
KOBIETY FILIGRANOWE
Drobniutkie i niskie kobiety dobrze zaprezentują się w sukni o linii empire lub A. Odkrycie dekoltu i ramion optycznie wydłuży sylwetkę, absolutnie powinno się unikać marszczeń, drapowań i falban, które ją przytłoczą. Wysokie buty i zwiewne, lekkie tkaniny, to znakomite połączenia dla tego typu figury.
Znając już po części jakich fasonów szukać, a jakich unikać czas na przymiarki.
Na pierwszy raz nie ma potrzeby się jakoś specjalnie przygotowywać. Najlepiej ubrać biały biustonosz, bez ramiączek(ramiączka mogą zepsuć efekt). Na kolejne przymiarki będą potrzebne już buty i docelowa bielizna, żeby krawcowa mogła idealnie dopasować suknie. Nie ma co się śpieszyć z podejmowaniem decyzji, najlepiej poświęcić na wybranie sukni trochę więcej czasu, żeby później nie żałować. W większych miastach jest naprawdę dużo salonów i na pewno każda znajdzie coś dla siebie. Proponuję rozpocząć poszukiwania jakieś pół roku przed ślubem, ze względu na długi czas oczekiwania na uszycie sukni.
WELON
Dobieramy go oczywiście do sukni. Jeżeli wybierzemy skromną suknie, welon może być długi i bardziej efektowny, ale gdy suknia jest bogato zdobiona polecam wybrać subtelny model. Pomyśleć należy na jakiej wysokości głowy będzie on zaczepiony, oraz czy ma przesłaniać nam twarz czy też nie. Oczywiście nie każda z nas musi mieć welon. Modne są też kapelusze czy woalki. To wszystko zależy od gustu.
BUTY
Trzeba już je mieć na dopasowanie sukni, żeby krawcowa mogła idealnie zdjąć miarę. Nie ma co szaleć z wysokością obcasów, bo przede wszystkim musimy czuć sie komfortowo i wygodnie. I tak rzadko kiedy jest je widać spod sukni.
Na kilka tygodni przed weselem należy je rozchodzić, żeby nie zrobiły nam psikusa w postaci bąbla lub otarcia. Najlepiej krzątając się po domu zakładać buty chociaż na 15 minut dziennie.
RADA dla kobiet, które ogólnie rzadko noszą buty na obcasie: czas zacząć trening, zalecam na każde wyjście, nawet na małe zakupy zakładać obcasy (oczywiście nie te ślubne ;-) ), spowoduje to, że nogi się przyzwyczają i nie będą tak boleć podczas zabawy ;-)
"COŚ NIEBIESKIEGO"
Najważniejsze jest aby suknia ślubna była dobrze dobrana do figury panny młodej, tylko wtedy możemy być pewni sukcesu.
OdpowiedzUsuńŚlub to zdecydowanie marzenie wielu młodych dziewczyn. Dlatego też wybór sukni jest tak ważny. Panna młoda powinna wyglądać jak księżniczka.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny wpis. Będę zaglądać częściej.
OdpowiedzUsuńSuper wpis!
OdpowiedzUsuń